Potrzebujesz porady w doborze płytek? Zadzwoń +48 517 114 290
PRÓBKA PODŁOGI

6 porad jak uzyskać idealnie czystą podłogę + bonus na koniec

Wielu klientów zwraca się do nas o poradę, jak prawidłowo pielęgnować i czyścić płytki z tworzywa sztucznego Fortelock. Często nie wiedzą, jakiego środka czyszczącego użyć, co w najlepszym przypadku skutkuje brudną podłogą lub podłogą trudną do wyczyszczenia, a w najgorszym nawet uszkodzonymi płytkami. Dlatego poniżej przedstawiamy 6 wskazówek, jak prawidłowo dbać o płytki PCV Fortelock (lub inne materiały PCV, np. linoleum).

1. Zapobieganie

Z pewnością możemy się zgodzić, że najlepszym rozwiązaniem jest nie brudzenie podłogi. W praktyce jest to niemożliwe, ale w miarę możliwości powinniśmy starać się tego unikać. Idealnym sposobem jest stosowanie tzw. stref oczyszczania przed wejściem do budynków. Aby zminimalizować wnoszenie zanieczyszczeń do pomieszczeń, strefa powinna mieć co najmniej 2-3 kroki. W tym celu można zastosować maty, które są łatwe i szybkie w czyszczeniu.

2. Regularne czyszczenie

Im dłużej pozostawimy płytki narażone na zabrudzenia, tym trudniej będzie je wyczyścić. Regularne czyszczenie sprawi, że płytki będą wyglądać jak nowe i sprawią, że Twoja przestrzeń będzie piękniejsza i bardziej reprezentacyjna. Ilość czyszczeń zależy od intensywności użytkowania, ale zalecamy czyszczenie płytek co najmniej raz w tygodniu. Regularne czyszczenie specjalnymi produktami, takimi jak Dr. Schutz Środek czyszczący R 1000, sprawi, że po każdym czyszczeniu na płytkach pozostanie delikatny ochronny filtr woskowy, który zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami i ułatwi ich czyszczenie.

3. Środek czyszczący

Często spotykamy się z problemem, gdy klient kupuje zwykły środek czyszczący, a potem jest rozczarowany, że płytek nie da się wyczyścić. To nie jest jednak problem płytek, tylko środka czyszczącego. Dzięki odpowiedniemu środkowi czyszczącemu bardzo łatwo można uzyskać wygląd nowych płytek. Do wszystkich płytek Fortelock polecamy środki czyszczące renomowanego niemieckiego producenta Dr. Schutz.

Do generalnego i głębokiego czyszczenia trwałych zabrudzeń polecamy Środek do czyszczenia zasadniczego R, który usuwa nawet najbardziej uporczywe plamy lub stare powłoki ochronne. Wystarczy nanieść go w zalecanej proporcji z wodą, pozostawić na 10-15 minut, wyszorować szczotką lub urządzeniem do czyszczenia, a następnie tylko opłukać wodą i podłoga jest jak nowa.

Do codziennego i regularnego czyszczenia polecamy Środek czyszczący R 1000. Jego zaletą jest to, że nie pieni się, nie pozostawia smug, a także tworzy na powierzchni płytek delikatny woskowy film ochronny, który chroni płytki przed zabrudzeniami, a także ułatwia czyszczenie.

Oczywiście każda powierzchnia wymaga innego środka czyszczącego – do powierzchni lakierowanych trzeba użyć specjalnego Środka czyszczącego PU, do płytek ESD Środka czyszczącego ESD. W przypadku miejscowych zanieczyszczeń można zastosować Uniwersalny odplamiacz Elatex do usuwania plam z wina, soków owocowych, czekolady, asfaltu, gumy do żucia itp.

4. Szybkie usuwanie zanieczyszczeń

Jak to się mówi – nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Konieczne jest wzięcie szmatki i wytarcie. To jest bardzo ważne także w przypadku płytek. Chociaż mleko im nie zaszkodzi, to substancje żrące lub rozpuszczalniki, takie jak benzyna lub olej napędowy, w przypadku dłuższego kontaktu, mogą spowodować nieodwracalne szkody. Dlatego te substancje z płytek należy niezwłocznie usunąć. W przypadku zacieku płynu do zamków, płytki należy jak najszybciej rozebrać, oczyścić i przed ponownym zamontowaniem dokładnie wysuszyć.

Dokładnie odwrotny sposób postępowania należy przyjąć przy aplikowaniu środków czyszczących. Przy stosowaniu Środka do czyszczenia zasadniczego R niezwykle ważny jest czas jego działania na zabrudzenia. Zalecamy pozostawienie środka czyszczącego na co najmniej 10 do 15 minut  i dopiero potem usunąć zabrudzenia. Tylko w ten sposób środek czyszczący może skutecznie usunąć trwałe zabrudzenia. W przypadku większego zanieczyszczenia czynność można powtórzyć.

5. Szczotka szczotce nierówna

Zapewne potrafisz sobie wyobrazić, jak skończyłoby się mycie samochodu drucianą szczotką. Ten sam problem może pojawić się po wyczyszczeniu płytek nieodpowiednią szczotką lub tarczą ścierną. W przypadku czyszczenia za pomocą maszyny czyszczącej zalecamy wybór tarczy czyszczącej z czerwonymi szczotkami. A jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest tarcza czyszcząca czy wałek, to mamy odpowiedź. W przypadku wzorów takich jakie oferują płytki Fortelock, bardziej odpowiednie są tarcze czyszczące ze szczotką (nie padem). Potrafią one lepiej i szybciej usuwać zanieczyszczenia niż te cylindryczne.

Do czyszczenia ręcznego zalecamy użycie klasycznej szczotki ze średnio twardym włosiem, które poradzi sobie z dostępem do drobnych rowków na płytkach Fortelock.

6. Osłona ochronna

Skuteczną profilaktyką przed zabrudzeniem płytek jest zastosowanie specjalnego poliuretanowego lakieru ochronnego, który ułatwia ich późniejszą konserwację i poprawia wygląd. Lakier nakładany jest bezpośrednio w fabryce, a klient otrzymuje gotową lakierowaną płytkę.

Bonus

Przygotowaliśmy film, w którym pokazujemy, jak w prosty sposób sprawić, by Twoje płytki znów były jak nowe. W tym celu wybraliśmy ekstremalnie zabrudzone płytki, do których zastosowaliśmy wspomniane wcześniej środki czyszczące i procedury postępowania. Przekonajcie się sami, jaki jest efekt. 

MicrosoftTeams-image (5)

Próbka podłogi

Chcę próbkę