Podłogi do przyczep kempingowych i domów mobilnych
Podłoga w przyczepie kempingowej należy do najważniejszych elementów izolacji, który należy wziąć pod uwagę w wszystkich okolicznościach. Większość właścicieli przyczep kempingowych i domów mobilnych zwraca na nią w ramach renowacji największą uwagę. Który wariant podłogi jest jednak najlepszy? Czy warto docieplić ją styropianem, zastosować linoleum? Jak wygląda sprawa z dywanami?
Zabezpieczenie podłogi od zewnątrz. Podłoga zwykle fabrycznie wyposażona jest w powłokę zabezpieczającą przed oddziaływaniem wilgoci, soli i odpryskujących kamyków. Powłoka wymaga jednak raz na jakiś czas renowacji. Inną sprawą jest konserwacja podłogi od wewnątrz. Podane są możliwe rozwiązania, gdy nie jest wymagana wymiana podłogi w całości np. z powodu grzyba, ale wystarczy tylko renowacja jej górnej warstwy.
Podłoga drewniana nie jest praktyczna
Jedną z możliwości jest pozostawienie w przyczepie klasycznej podłogi drewnianej. O taką podłogę należy się odpowiednio troszczyć, ponieważ pod wpływem wilgoci może zacząć butwieć. Należy stosować farbę przepuszczającą powietrze, by drewno mogło oddychać. Problem stanowi, że drewniana podłoga jest twarda i nie nadaje się do długiego chodzenia, całkowicie nie nadaje się dla małych dzieci, które zwykle bawią się na podłodze. Zaletą może być jej łatwe sprzątanie, na przykład kudły pupili domowych wystarczy tylko pozamiatać. Chodzi o dobry wybór dla przyczepy w stylu retro, w pozostałych przypadkach należy jednak wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie.
Podczas remontu starej przyczepy kempingowej, można sięgnąć po materiale, jakim jest PCW, linoleum albo podłogi modułowe.
Dywan jest miły w dotyku
Jeżeli podłoga jest bez wad, które wymagałyby remontu, i jest tylko zimna w dotyku, wtedy można przed łóżko albo w innych miejscach położyć dywany. Drugą z możliwości jest położenie dywanu na całej podłodze. W każdym razie lepiej jest zapłacić wyższą cenę i zakupić jakiś grubszy dywan o wyższej gramaturze. Należy się jednak liczyć z tym, że po dywanie nie można chodzić w butach. Dywan nie jest zbyt odpowiedni dla zwierząt domowych, ponieważ za bardzo trzymają się w nim włosy, z którymi odkurzacz sobie często nie daje rady. Również igliwie przyniesione z zewnątrz jest trudne do usunięcia. Zaletą jest powierzchnia, która jest ciepła i miła w dotyku.
Linoleum jest łatwe do konserwacji
W przyczepach kempingowych często stosowane jest również linoleum. Ogromną zaletą jest jego łatwa konserwacja, linoleum wystarczy tylko umyć albo pozamiatać i jest czyste. Problemem jest zimna powierzchnia. Podczas letnich wycieczek to zbyt nie przeszkadza. Osoby podróżujące przyczepą również zimą potem zwykle kupują także dywan. Po wykładzinie z linoleum należy chodzić w butach albo w pantoflach, ponieważ jest zimne, a w lecie klei się do stóp wszelki brud.
Po dociepleniu podłogi linoleum będzie mniej zimne. W każdym razie należy zapomnieć o zwykłym styropianie, który chłonie wilgoć. Należy zakupić linoleum, które nie chłonie wody, albo klasyczną piankę Mirelon do podłożenia. W specjalistycznych sklepach z przyczepami kempingowymi można uzyskać informacje o materiałach, które nie będą chłonąć wody.
Wykładzina PCW Fortelock wykona izolację za was
Wykładziny PCW znajdują zastosowanie także w przyczepach kempingowych i domach mobilnych. Nadają się do renowacji starej przyczepy, w szczególności dla majsterkowiczów, którzy chcą wszystko zrobić sami. Położenie płytek PCW Fortelock je łatwe, potrzebny będzie tylko gumowy młotek. Poszczególne płytki można łatwo przyciąć w taki sposób, by pasowały do wszystkich zakamarków. Konserwacja jest równie łatwa jak w wypadku linoleum, dla płytek charakterystyczne są jednak dobre właściwości izolacyjne. Dzięki temu taka podłoga nadaje się do przyczepy użytkowanej przez cały rok.
Jaka wykładzina nadaje się dla namiotu przed przyczepą?
Tam możliwości są podobne. Linoleum tutaj nie można zastosować, dywany i podłogi modułowe natomiast tak. Czyszczenie dywanów jest bardziej skomplikowane. Raz na jakiś czas trzeba wziąć dywan i wyczyścić go za pomocą strumienia wody i środka czystości. Płytek Fortelock nie zalecamy do stosowania na zewnątrz, ponieważ tak samo jak wszystkie PCW nie lubią słońca i wysokich temperatur. Podłogi modułowe wystarczy, tak samo jak Fortelock, umyć wodą i środkiem czystości. Podłogi modułowe można również łatwo złożyć. Dobrze zdają egzamin również kratki albo płytki polietylenowe.
Dla wszystkich sytuacji można znaleźć właściwe rozwiązanie i wszystkie podane opcje są możliwe. Linoleum można docieplić, koło drzwi można na dywanie położyć wycieraczkę, by nie nanosić brudu.