Potrzebujesz porady w doborze płytek? Zadzwoń +48 517 114 290
PRÓBKA PODŁOGI

Płytki PCW zdają egzamin także w roli posadzki przemysłowej

Prowadzicie Państwo magazyn przemysłowy lub warsztat naprawy samochodów? W wielkich halach istotną rolę zawsze odgrywa posadzka. Łatwo się czyści, wytrzymuje wielkie obciążenie i wytrzymuje długo. Płytki PCW, w odróżnieniu od innych możliwości, spełniają one wszystkie wymagania.

Każdy, kto zamierza remontować posadzkę przemysłową, powinien najpierw zastanowić się nad możliwością, która będzie się naprawdę opłacała. Nie chodzi tylko o cenę, ale przede wszystkim o aspekty techniczne. Podłogę betonową można wyremontować w różny sposób, do najczęstszych rozwiązań należą instalacja płytek PCW i powłoki epoksydowe.

Powinna wytrzymać obciążenie i być odporna na chemikalia

W halach produkcyjnych poruszają się wózki widłowe, stoją tam ciężkie maszyny, na posadzce także często magazynowany jest materiał. W wypadku płytek PCW należy zastosować opcję przeznaczoną do wysokich obciążeń, która w ciężkich warunkach bez problemu wytrzymuje ponad dziesięć lat. Większość firm taki wariant produkuje, Fortelock również ma płytki do bardzo wysokiego obciążenia, chodzi o linię Fortelock Industry. Przez cały ten czas jej kolor jest stały, struktura polimerowa wyznacza się także odpornością na większość olejów i kwasów. Raz na jakiś czas wystarczy wziąć wodę, środek czystości, miotłę ze szmatą i posadzkę umyć.

Całkiem inne właściwości, w stosunku do wytrzymałości, posiada posadzka epoksydowa, która jest w wielu zakładach bardzo popularna. W porównaniu do innych rodzajów posadzek jest tania, można na niej nawet wykonać logo firmy. Nie nadaje się jednak do miejsc, w których poruszać się mogą wózki widłowe lub samochody. W wypadku wózka widłowego problem stanowią jego wąskie kółka, w wypadku samochodów wysoka masa i ciepłe opony, które powodują odłupywanie się i zmianę koloru. Jeżeli nie zostanie zastosowane wykończenie przeciwpoślizgowe, wystąpi także problem ze śliską powierzchnią. W wypadku płytek PCW, które wykonane są z chropowatą powierzchnią, taki problem nie występuje.

Instalacja i naprawy powinny być łatwe.

Im większa hala, tym więcej będzie kosztowało jej położenie – pod względem materiału i pracy. Czas potrzebny do instalacji posadzki odgrywa rolę także w stosunku do zakresu przerwania ruchu w danej hali. W wypadku posadzki epoksydowej należy nałożyć z reguły trzy warstwy (żywica gruntująca, warstwa samopoziomująca i następnie żywica epoksydowa). Pierwsza z nich powinna schnąć przez 24 godziny i jednakowo długo należy czekać po nałożeniu warstwy końcowej. Gdy powłoka w którejś części hali zacznie pękać, wtedy musimy wyremontować ją w całości.

Instalacja płytek Fortelock w magazynie

Instalacja płytek PCW jest w przeciwieństwie do tego dużo łatwiejsza Płytki powinny być przez 24 godziny przez instalacją wyłożone w pomieszczeniu, by zrównała się temperatura. W wypadku nierównej powierzchni należy nałożyć masę samopoziomującą, wypełnić dziury i pęknięcia, w wilgotnych pomieszczeniach należy także wykonać wylewkę cementową. Masa samopoziomująca wysycha przez kilka godzin. Następnie nadchodzi kolej na płytki, które wystarczy tylko ułożyć. Nie trzeba ich kleić i cały proces jest bardzo szybki. Wysychać nie ma co, nie trzeba więc dalej czekać. Gdy przypadkiem rozbije się jedna z płytek, bez problemu można ją samodzielnie wymienić.

Płytki z PCW znajdują coraz częściej zastosowanie w halach przemysłowych. Zalety są jasne, wada jest praktycznie tylko jedna – wyższa cena. Każdy powinien sobie wyjaśnić sam, czy inwestycja jest dla niego opłacalna.

sklad-fortelock-2.jpg Beton_1080x1080_clanek

Próbka podłogi

Chcę próbkę